Tribute To Liberty Donations

Canadian Polish Congress

Teresa & Zbigniew Berezowski

Wladyslaw Lizon, M.P.

Andrzej Adamowicz

Tomir Balut

J. Drozdzal

Anna Dzieciolowski

Bogdan & Elizabeth Gajewski

Janusz & Wladyslawa Janulewicz

M. E. Kremblewski

Stanislaw Lasek

Henry & Anna Lopinski

Mieczyslaw Lutczyk

Stanislaw Majerski

Helena Malinowski

Elizabeth Morgan

Stanislaw & Krystyna Reitmeier

George & Danuta Tymkowski

Dorota Wanczyk

SPK Kolo 24

Polish Ursuline Sisters

Stow.Gdanszczan

Polish Canadian Club, Ottawa

Ludwik & Izabela Klimkowski

Maria Wroblewska

Janina Lorenc

Frank, Veronica Ramik

Christine Wojnicki

Malgorzata Medon

Janusz Drzymala

Elizabeth Plater-Zyberk

Margaret, Edmond Kayser

Danuta Dworzynski

KPK-Okreg Manitoba

ZNP Oddzial Mississauga

Kolo Przyjaciol Harcerstwa - Mississauga

KPK -Okreg Niagara

Polish Gymnastic Assoc. Sokol

White Eagle Seniors Club, Edmonton

The General W.Sikorski PolVetSoc.

Stanley & Diane Godzisz

PSA - ZHP Szczep Wigry

The Royal Canadian Legion Polish Veterans Branch #418

Polish Veterans Society Edmonton Alberta

Barbara & Jacek Stadnik

Emilia Jasinski

Canadian Polish Congres District Mississauga

Maria Kacprzak

Canadian Polish Congres District Thunder Bay

Dominic Roszak

Janusz Wielgosz

Dr. Andrzej & Wanda Garlicki

B. & J. Gawlik

Jan Jekielek

Teodora & Marek Dobrowolski


Today64
Yesterday262
This week608
This month5311
Total23523985

Wednesday, 20 February 2019 06:28
 

Przyjęcie Noworoczne KPK

W sobotę 8 stycznia 2011, w budynku SPK Koła 20 w Toronto, odbyło się uroczyste przyjęcie noworoczne wydane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej dla przedstawicieli rządu polskiego i kanadyjskiego oraz organizacji polonijnych i kanadyjskich.

Po chwilach spędzonych na rozmowach towarzyskich, uwagę gości przyciągnął polsko-kanadyjski chór folklorystyczny „Ludowa Nuta” z Hamilton. W barwnych strojach, z instrumentami muzycznymi, chór utworzył wielkie koło w samym środku dużej sali i zaśpiewał wiązankę polskich kolęd i pastorałek, po czym zajął miejsce na scenie.

Program rozpoczęła prezes KPK, Teresa Berezowska, powitaniem gości, przybyłych nieraz z odległych stron w ten śnieżny dzień. Przekazała na chwilę głos gospodarzowi domu Koła 20 SPK, prezesowi Adamowi Kreutzerowi, ktory podziękował w imieniu zarządu za zaproszenie, życzył sukcesu, zdrowia i przyjemnego popołudnia oraz szczęśliwego Nowego Roku. Następnie przedstawieni zostali goście, którzy za chwilę mieli wystąpić: - Jego Ekscelencja Ambasador RP Zenon Kosiniak-Kamysz z małżonką; Ted Opitz reprezentujący Jasona Kenney, ministra obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości; Konsul Generalny RP Marek Ciesielczuk z małżonką i Chris Korwin-Kuczyński, „Toronto Friendship Committee”.

 

Pierwszy wystąpił pan Ambasador. Wyraził najgłębszą wdzięczność za zaproszenie. Rok temu był tu jako nowy. Jego wiedza była teoretyczna. To co wtedy przekazał, było tym co przekazali mu jego współpracownicy. Dziś jest dumny ze wspaniałej i zorganizowanej Polonii w Kanadzie.

Są dwie przyczyny sukcesu Polonii. Pierwsza, to chęć utrzymania związku z polskim dziedzictwem, przez społeczność polonijną. Druga, najważniejsza, to dobre kierownictwo. Polonia jest dobrze postrzegana przez tutejszych polityków. Podziękował panom Władysławowi Lizoniowi i Jerzemu Baryckiemu, z którymi dane mu było pracować przez ostatni rok. Miał w Polonii partnerów do współpracy i byl traktowany po partnersku.

Było wiele doświadczeń w roku 2010, smutnych i radosnych. Rok 2010 przejdzie do historii jako rok tragedii narodowej. Straciliśmy prezydenta z małżonką. Polonię poznaje się w momentach kryzysów, byliśmy razem. W Toronto, największym polonijnym skupisku, widać było udział Polonii, udział premiera Harpera w mszy św. żałobnej w Mississaudze i udział w delegacji, dla oddania pokłonu tym, którzy zginęli. Dziękował za liczne msze św. odprawiane za zmarłych i za kondolencje, które napływały do ambasady.

Mowił: „Rok 2010 to także tragedia naszej rodziny. Dziękuję Wam za to, że dzięki Państwa wsparciu przeżyliśmy ten okres. Moja decyzja pozostania na misji w Kanadzie wynikała z tego, że wiedziałem, iż mogę na Wasze wsparcie liczyć”.

Zakończył: „Wchodzimy w Nowy Rok z nowym zarządem KPK i panią prezes Teresą Berezowską, której składam życzenia pracy dla dobra Polonii, kontynuowania poprzednich osiągnięć i trzymania polskiej flagi wysoko w Kanadzie.”

To wzruszające i serdeczne przemówien

ie wywołalo gorące owacje na stojąco. Pani prezes odpowiedziała, że cała Polonia przeżywała tragedię rodziny pana ambasadora.

Wystąpili pozostali mówcy, przedstawieni na początku. Składali życzenia noworoczne i gratulowali kongresowi znaczenia w Kanadzie. Wyrażali wiarę, że burmistrz miasta, Rob Ford będzie popierał polonijne sprawy i współpracował z kongresem. Rozprowadzone były na stołach petycje do premiera Harpera, aby 2 kwietnia byl Dniem Jana Pawla II.

Po krotkiej przerwie przedstawieni zostali następni mówcy: Lou Sokulovski, prezes “Canadian Ethnocultural Council” i dr Iwona Bogorya-Bucz

kowski, CEC z ramienia KPK; Alide Forstmanis, przewodnicząca komitetu budowy pomnika ofiar komunizmu w Ottawie „Tribute to Liberty”; Tony Ruprecht MPP Davenport. W przemówieniach przedstawili działalność swoich organizacji, składali życzenia i udostępnili broszury.

Mlodzież reprezentował Marcin Grządka, “Young Polish Canadian Professionals Association”. Mowił o działalności studentów i mlodych profesjonalistów oraz o nadchodzącej w maju br. konferencji Quo Vadis III, ktora odbędzie się w Toronto.

Kierownik chóru, Sławek Dudalski opowiedział o polskiej tradycji śpiewania kolęd w rodzinach. Od prostych do możnych, wszyscy podzielają radość z narodzenia się Chrystusa. Gwiazdka, jasełka są bardzo polskie i okres Bożego Narodzenie kończy się u nas 2 lutego, a nie drugim dniem świąt.

Sala rozbrzmiała kolędą „Silent night”, „Cicha noc”, zaśpiewaną w dwóch językach. Po kolędzie przedstawieni zostali, obecni na sali, reprezentanci organizacji centralnych, prezesi Okręgów KPK oraz inni goście.

Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenia portretu Aleksandra Kierzkowskiego i broszury o nim. Portret został wręczony pani prezes Teresie Berezowskiej i panu Ambasadorowi przez wiceprezesa KPK, Jerzego Baryckiego, który z dużym zaangażowaniem propaguje nazwisko naszego wielkiego rodaka. Aleksander Kierzkowski służył w pierwszym Parlamencie Kanady w latach 1867 - 1870.

Na koniec pani Prezes przedstawiła nazwiskami i funkcjami, obecnych na przyjęciu, członków swojego zarządu.

Nastąpiła kulminacyjna chwila programu, łamanie się opłatkiem. Pani Teresa Berezowska objaśniła symbolizm opłatka. Oplatek jest symbolem przebaczenia, podtrzymania tradycji i rodziny.

Modlitwę przed opłatkiem odmówił o. Jan Wądołowski OMI. Błogosławiąc opłatki prosił, aby pamiętać o dzieleniu się chlebem z potrzebującymi.

Podczas całego przyjęcia noworocznego prezes Teresa Berezowska wytworzyła ciepłą rodzinną atmosferę. Kończyła część oficjalną wspomnieniami z domu swojego dzieciństwa, gdzie śpiewano „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu” i inne najpiękniejsze polskie kolędy. Znakomity chór „Ludowa Nuta” występował przez cały czas trwania przyjęcia, stwarzając świąteczny nastrój. Ich dudy i imponujące trąbity fascynowaly.

Podany zostal przewyborny poczęstunek świąteczny i lampka wina. Część towarzyska trwała do wieczora.

Krystyna Sroczyńska - Rzecznik Prasowy KPK
Fot. Jerzy Barycki - KPK