Tribute To Liberty Donations

Canadian Polish Congress

Teresa & Zbigniew Berezowski

Wladyslaw Lizon, M.P.

Andrzej Adamowicz

Tomir Balut

J. Drozdzal

Anna Dzieciolowski

Bogdan & Elizabeth Gajewski

Janusz & Wladyslawa Janulewicz

M. E. Kremblewski

Stanislaw Lasek

Henry & Anna Lopinski

Mieczyslaw Lutczyk

Stanislaw Majerski

Helena Malinowski

Elizabeth Morgan

Stanislaw & Krystyna Reitmeier

George & Danuta Tymkowski

Dorota Wanczyk

SPK Kolo 24

Polish Ursuline Sisters

Stow.Gdanszczan

Polish Canadian Club, Ottawa

Ludwik & Izabela Klimkowski

Maria Wroblewska

Janina Lorenc

Frank, Veronica Ramik

Christine Wojnicki

Malgorzata Medon

Janusz Drzymala

Elizabeth Plater-Zyberk

Margaret, Edmond Kayser

Danuta Dworzynski

KPK-Okreg Manitoba

ZNP Oddzial Mississauga

Kolo Przyjaciol Harcerstwa - Mississauga

KPK -Okreg Niagara

Polish Gymnastic Assoc. Sokol

White Eagle Seniors Club, Edmonton

The General W.Sikorski PolVetSoc.

Stanley & Diane Godzisz

PSA - ZHP Szczep Wigry

The Royal Canadian Legion Polish Veterans Branch #418

Polish Veterans Society Edmonton Alberta

Barbara & Jacek Stadnik

Emilia Jasinski

Canadian Polish Congres District Mississauga

Maria Kacprzak

Canadian Polish Congres District Thunder Bay

Dominic Roszak

Janusz Wielgosz

Dr. Andrzej & Wanda Garlicki

B. & J. Gawlik

Jan Jekielek

Teodora & Marek Dobrowolski


Today66
Yesterday262
This week610
This month5313
Total23523987

Wednesday, 20 February 2019 06:32
 

KPK Przyjęcie Noworoczne 2012.

W piątek 13 stycznia 2012 w domu SPK Koła 20 w Toronto, odbyło się uroczyste przyjęcie noworoczne wydane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej dla przedstawicieli kościoła, polityków polskich i kanadyjskich, organizacji polonijnych i kanadyjskich, mediow i innych.

Po półgodzinnych rozmowach towarzyskich nastąpiło oficjalne otwarcie odśpiewaniem hymnu kanadyjskiego i polskiego.

Program rozpoczęła prezes KPK Teresa Berezowska. Mówiła o dzieleniu się opłatkiem, najstarszej polskiej tradycji i przypomniała legendy związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Nastąpiło łamanie się opłatkami, które po odmówionej modlitwie poświęcili księża Oblaci Maryi Niepokalanej”: O. Janusz Błażejak, O. Pawel Ratajczak i O. Marian Gil.

Mer Toronto Rob Ford, ktory wkrótce musiał opuścić spotkanie, pozdrowił wszystkich po polsku. Powiedział, ze jego zona jest Polką i przekazal kilka gorących słów dla kongresu z podziękowaniem za wklad Polonii w zycie tego miasta i Kanady.

Ze sceny popłynęły polskie kolędy i pieśni ludowe w wykonaniu zespołu „Radość Joy”, założonego i działającego pod kierunkiem Anii Piwowarczyk.

Jego Ekscelencja Ambasador RP Zenon Kosiniak-Kamysz, uczestniczący w przyjęciu noworocznym KPK juz po raz trzeci, dokonał krótkiego przeglądu wydarzeń minionego roku. Dają one Polsce i Polonii wiele powodów do dumy. Rzucił spojrzenie w przyszłość. Połączył dokonania starszego pokolenia z perspektywami wyłaniającymi się przed młodzieżą, zwłaszcza urodzoną w Kanadzie.

O zagadnieniach związanych z minionym okresem i nowych perspektywach mówiła więcej prezes KPK Teresa Berezowska i były prezes Władysław Lizoń, poseł do parlamentu kanadyjskiego. Poruszyli oni także tematy, które dotyczą spraw trudnych i wymagających interwencji.

Konsul Generalny RP Marek Ciesielczuk w tym roku kończy swój pobyt w Kanadzie. Podziękował za cztery lata z Polonią, która była najlepszym ambasadorem. Ten rok jest początkiem końca jego pobytu, ale nic się nie kończy. Będzie pracował do ostatniego dnia, a konsul Grzegorz Jopkiewicz nadal będzie kontynuował swoją pracę. Żegna się, ale nie na zawsze. Nie mówi „nigdy”, bo w życiu nie wie się, co będzie.

Wręczone zostaly trzy odznaki KPK za wybitne zasługi dla Polonii Kanadyjskiej.

Złotą odznakę otrzymał poseł Władysław Lizoń. Odznaka zostala mu przyznana wiele lat temu, ale wręczona obecnie.

Złotą odznake otrzymał również dziennikarz z „Toronto Star” William Littler, który pięknie pisze o polskiej muzyce, a zarazem o polskiej historii.

Srebrną odznakę otrzymał Andrzej Wojtala za dlugoletnią i ofiarną pracę w Stowazyszeniu Inzynierów Polskich w Kanadzie i KPK.

W czasie przyjęcia przedstawieni zostali goście honorowi z polskich kościołów, ze świata polityki, przedstawiciele innych narodowości, prezesi Okręgów KPK, polonijnych organizacji centralnych, oraz cały Zarząd Główny KPK. Obecna była przewodnicząca komitetu budowy pomnika ofiar komunizmu w Ottawie „Tribute to Liberty”. Wygłoszone zostały przemówienia oraz składano życzenia i gratulacje dla kongresu i Polonii.

Zespól „Radość Joy” wystąpił wielokrotnie pomiędzy kolejnymi punktami programu, nadając spotkaniu lekkość. Z uśmiechniętymi twarzami i „takimi nóżkami” jak w piosence którą zaśpiewali, roztańczeni młodzi wykonawcy wnieśli radość-„joy”, gdy przeplatali śpiew tańcami, a język polski angielskim.

Prezes Teresa Berezowska podziękowała uczestnikom za udział w przyjęciu noworocznym i przekazała krótkie inrormackje o nadchodzących wydarzeniach w bieżącym roku. Na zakończenie przedstawiła Michała Romaniuka, studiującego w ramach wymiany studentów w Kopenhadze w Danii, gdzie został mianowany ambasadorem „Copenhagen Youth Goodwill”.

Podany został poczęstunek świąteczny i lampka wina. Część towarzyska trwała do późnych godzin wieczornych.

Krystyna Sroczyńska - Rzecznik Prasowy KPK